X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> Droga Krzyzowa w każdy piątek po mszach o godz. 8.00 i 18.00. Gorzkie Żale w niedziele o 17.15 >>

Zespół charytatywny

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

 

Spotkania w pierwszy wtorek miesiąca, po Mszy Św. wieczornej.

 

PUNKT ODZIEŻOWY (w podziemiach kościoła):

Przyjmowanie odzieży:
Poniedziałki: 17.00 – 18.00.
Prosimy o przynoszenie rzeczy czystych i w dobrym stanie.

Wydawanie odzieży:
Czwartki: 16.00 – 17.00.

 

Opiekunem zespołu jest ks. Leszek Kruczek.

Zespół Charytatywny powstał 8.02.1993 r. Do listopada 1994 r. kierowany był przez panią Olgę Mawrić, odznaczoną 20 maja 1997 r. Nagrodą Roku oraz medalem „Człowiek Człowiekowi” w kategorii Poza instytucjonalnej Działalności Humanitarnej, a 11 kwietnia 1999 r. odznaczeniem papieskim Jana Pawła II „Pro Ecclesia Et Pontifice”.

W latach 1994 – 2010 przewodniczącą Zespołu Charytatywnego była pani Elżbieta Porębska. Obecnie funkcję tę pełni pani Monika Matoga.
 

Rodzaj udzielanej pomocy:

 • comiesięczne zapomogi pieniężne
 • dofinansowania do opłat czynszu, gazu, prądu, zakupu leków
 • zakup węgla
 • paczki żywnościowe w Wielką Sobotę
 • dofinansowanie do wycieczek i wyjazdów na Zielone Szkoły dla uczniów z ubogich rodzin uczęszczających do SP 30

 

Zespół pozyskuje fundusze z:

 • kwest do puszek w 3 niedzielę miesiąca
 • datków do skarbonki św. Antoniego
 • indywidualnych ofiar
 • sprzedaży Baranków i świec Caritas oraz kadzidła na święto Trzech Króli
 • kwartalnych kwest do puszek przy kościele Księży Salwatorianów przy ul. Św. Jacka

Pieniądze z wszelkich zbiórek i darowizn są przeliczane, księgowane i rozdzielane komisyjnie. Każda rodzina objęta pomocą posiada własną kartotekę, gdzie odnotowywana jest forma udzielanej pomocy.

Zespół Charytatywny prowadzi oprócz kartotek dokumenty w segregatorach: Dowody kasowe, Wywiady, Dokumentację. Na koniec każdego roku kalendarzowego, na ręce księdza proboszcza, przekazywane jest szczegółowe sprawozdanie finansowe, które dostępne jest w Kancelarii Parafialnej dla każdego zainteresowanego.

W podziemiach naszego kościoła prowadzomy punkt przyjmowania i wydawania odzieży, który pośredniczy również w przekazywaniu potrzebującym takich rzeczy jak sprzęt RTV-AGD, meble.

Pomoc, której udzielamy, skierowana jest do potrzebujących z naszej parafii. Wspomagamy osoby starsze w trudnej sytuacji materialnej a także rodziny z dziećmi borykające się z problemami finansowymi.

Osoby szukające pomocy ze strony naszego Zespołu Charytatywnego mogą skontaktować z nami się poprzez Kancelarię Parafialną, Zakrystię lub Punkt Odzieżowy w podziemiach naszego kościoła.

 

Opiekunowie Zespołu Charytatywnego:

 • IX.1994 – VI.1996 Ks. Krzysztof Pilarz
 • IX.1996 – VI.1998 Ks. Michał Kaleta
 • IX.1998 – VI.2000 Ks. Jan Gabryś
 • IX.2000 – VI.2001 Proboszcz Ks.dr Tadeusz Szaniawski
 • IX.2001 – VI.2002 ks. Mieczysław Wołowiec
 • IX.2002 – nadal ks. Leszek Kruczek

Formacja członków Zespołu Charytatywnego.

Członkowie Zespołu Charytatywnego należą do Żywego Różańca, grupy modlitewnej SILOE, Współpracowników Salezjańskich i Akcji Katolickiej.

W okresie, gdy w Krakowie były prowadzone dni skupienia np. przy Kurii, Kościele Mariackim, u Saletynów św. Wojciecha, O.O. Franciszkanów panie chętnie brały w nich udział. Ponieważ dłuższy wyjazd poza Kraków nie jest dla nas możliwy dlatego organizujemy własny, jednodniowy Dzień Skupienia prowadzony przez obecnego opiekuna Zespołu ks. Leszka Kruczka.
I tak w 2003 r. u sióstr Oblatek w Tyńcu; w 2004 w Zakopanem na Krzeptówkach, w sanktuarium M.B. Fatimskiej i Witowie, gdzie proboszcz ks. K. Pilarz i ks. wikary Jan Gabryś byli opiekunami naszego Zespołu, w 2005 r. w kościele św. Stanisława w Świątnikach Górnych.

W 2006 r. Dzień Skupienia odbył się w Myślenicach, a w 2007 r. w Szczyrku. W artykułach zamieszczamy jego opis.

 

 

Artykuły