X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> Katechezy dla dorosłych na 5 minut przed każdą Eucharystią niedzielną. Zapraszamy. Więcej na FB: Katecheza bez bólu >>

Dzień Skupienia 2018 - Niegowić, Nowy Wiśnicz

Dzień Skupienia Zespołu Charytatywnego 2018

W piękną sobotę 9 czerwca wyjechaliśmy na doroczny Dzień Skupienia. Tym razem nawiedziliśmy kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, gdzie od 28.07.1948 r. przez rok, wikariuszem był młody ksiądz Karol Wojtyła. Tam nasz opiekun ks. Leszek Kruczek odprawił Eucharystię, wygłosił homilię. W modlitwach wiernych modliliśmy się również za osoby zmarłe z Zespołu, a w okresie 25 lat odeszło do Pana 12 pań i 1 pan.

Dzień Skupienia Niegowić, Nowy Wiśnicz 06.2018

Po Mszy św. siostra z zakonu Benedyktynek, których obecnie jest tylko 4, opowiadała nam o młodym wikariuszu ks. Karolu Wojtyle, historii parafii. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Wniebowziętej Dobrego Początku z 1610 r., słynący łaskami. Nad prezbiterium widnieje fresk ukazujący ks. Karola Wojtyłę rozmawiającego z Maryją. Plafon ten został wykonany przez Renato Tarlariniego z San Marino a ufundowany przez włoskiego przedsiębiorcę W małej bocznej kaplicy obejrzeliśmy konfesjonał, w którym spowiadał przyszły papież, obraz ks. Karola Wojtyły namalowany przez Teresę Śliwka-Moskal. Przyszły papież przedstawiony jest na tle pól ze snopkami zboża, a za jego plecami widać kapliczkę w Lassowych Domach oraz drewniany kościół niegowicki. Kościół obecny, murowany został wybudowany z inicjatywy Karola Wojtyły i konsekrowany w 1966 r. na tysiąclecie chrztu Polski, chociaż nabożeństwa były tu odprawiane od 20.XII.1959 r. W kaplicy zobaczyliśmy też I replikę płyty nagrobnej Jana Pawła II, której oryginał obecnie znajduje się w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, na Białych Morzach, a II replika jest jeszcze w kościele św. Floriana. W kaplicy znajduje się też tryptyk z obrazami i relikwiami świętych i błogosławionych, pochodzących z tych okolic: św. Brata Alberta, bł. Anieli Salawy i bł. Zofii Czeskiej.

Dzień Skupienia Niegowić, Nowy Wiśnicz 06.2018

W 2015 r. drzwi kościoła ozdobione zostały 6 płytami z brązu. Na czterech artysta rzeźbiarz Wiesław Domański przedstawił sceny z życia św. Jana Pawła II związane z Niegowicią, na piątej jest papież w otoczeniu świętych i błogosławionych z tych okolic. Szósta przedstawia moment kanonizacji Ojca Świętego.

Przed kościołem rośnie dąb Jana Pawła II, posadzony w 2006 r. z nasion poświęconych przez Ojca Świętego, oraz buk Karol zasadzony w 2014 r. upamiętniający kanonizację Jana Pawła II. Poniżej można zobaczyć jeszcze pomnik młodego wikariusza. A ok. 3 km od kościoła, w miejscu gdzie ks. Karol ucałował ziemię niegowickiej parafii, w drodze na Gdów stoi również piękny pomnik ks. wikariusza z teczką w drodze na pierwszą parafię po studiach w Rzymie.

Dzień Skupienia Niegowić, Nowy Wiśnicz 06.2018

Umocnieni duchowo przejechaliśmy do Nowego Wiśnicza. Tam zwiedziliśmy KORYZNÓWKĘ, czyli Dom Jana Matejki, z autentycznym wystrojem z czasów mistrza Jana, jednego z najwybitniejszych twórców historycznego, polskiego malarstwa. Bardzo miła i sympatyczna przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała nam anegdoty z życia rodziny Matejków. Obejrzeliśmy też w ogrodzie obelisk poświęcony Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, który właśnie tu ukrywał się przez 3 miesiące po ucieczce z obozu z Oświęcimia. To był nasz akcent uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski.

Dzień Skupienia Niegowić, Nowy Wiśnicz 06.2018

Niedaleko od Koryznówki znajduje się zamek – siedziba rodu Lubomirskich. Młoda przewodniczka widząc zainteresowanie słuchaczy opowiadała nam ciekawie o każdym eksponacie. Zamek jest duży, podobny z zewnątrz trochę do zamku Książ, jednak tutaj z racji nie do końca uregulowanej sytuacji prawnej, gdyż spadkobiercy chcieliby go odzyskać, nie jest należycie zadbany i wyposażony. W tym roku ma zostać wymieniony dach, ale wiele by tu należałoby zrobić. Na razie pięknie odnowiono plafony na sali balowej i obok.

Dzień Skupienia Niegowić, Nowy Wiśnicz 06.2018

Zachęcam więc do odwiedzenia tych miejsc naszym śladem począwszy od pierwszej parafii św. Jana Pawła II, gdzie ks. Karol aby poznać rodziny razem z nimi chodził do żniw.

Korzystając z gościnności naszej koleżanki Marysi nasz Dzień Skupienia zakończyliśmy wspaniałym obiadem i słodkościami, za który Ci Marysiu bardzo dziękujemy, jak i Władzi za smakowity tort.

Dzień Skupienia Niegowić, Nowy Wiśnicz 06.2018

Aby przybliżyć czytelnikom historię parafii w Niegowici posłużyłam się wydaniem ofiarowanym nam przez siostrę Benedyktynkę pt. NIEGOWIĆ papieska PARAFIA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, wydawnictwo Ścieżki Wiary szlakami polskich tradycji chrześcijańskich. Kraków 2016.

Gdyby ktoś chciał odbyć pieszo pielgrzymkę do Niegowici to można w przyszłym roku zapisać się w parafii św. Brata Alberta w Nowej Hucie. W tym roku odbyła się już VII raz. Grupa wyrusza o 6.30, pokonuje 33 km. Msza św. jest o 18.00. Zakończenie ok. 19.30. Powrót autokarem. Jak dowiedziałam się, już po naszym Dniu Skupienia, od parafianina św. Brata Alberta w tym roku byli także 9 czerwca, jak co roku. A obecny rok jest rokiem Św. Brata Alberta, więc pielgrzymka była szczególna.

 

Tekst: Elżbieta Porębska
Zdjęcia: E. Porębska, M. Matoga

Galeria zdjęć