Salezjanie Współpracownicy
RYS HISTORYCZNY
Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników zostało założone przez Ks. Bosko, który napisał Regulamin zatwierdzony w 1876 roku, przez Piusa IX jako:
- apostolska organizacja laikatu
- bez składania ślubów
- prawnie na wzór trzeciego zakonu
Po Soborze Watykańskim II dokonano przystosowania Regulaminu do wskazań Soboru, jednak w niezmiennej wierności dla myśli i woli Założyciela. Tak zredagowany tekst został zatwierdzony dekretem Kongregacji do Spraw Zakonników i Instytutów Świeckich z 9 maja 1986 roku.
CEL
Niesienie pomocy biskupom, proboszczom w duchu salezjańskim, czyli służba Kościołowi lokalnemu, a przy tym osiągnięcie własnej doskonałości poprzez:
- katechizację
- wychowanie, opiekę i troskę o dzieci i młodzież
- rozpowszechnianie dobrej książki i prasy
- troskę o powołania kapłańskie i zakonne
- dzieła miłosierdzia chrześcijańskiego
- ofiarę cierpienia i modlitwy
WARUNKI
Kto może być Salezjaninem Współpracownikiem?
Zaangażować się jako Współpracownik to odpowiedzieć na powołanie salezjańskie, przyjmując specyficzny sposób życia Ewangelią i uczestniczyć w posłannictwie Kościoła. Współpracownik jest katolikiem, który przeżywa swoją wiarę czerpiąc natchnienie, stosownie do warunków życia w świecie, z projektu apostolskiego Ks. Bosko.
Kandydat powinien mieć ukończone 18 lat, prowadzić wzorowe życie chrześcijańskie, utrzymywać łączność z Salezjanami i koniecznie zweryfikować swoje powołanie salezjańskie poprzez formację wstępną (modlitwa, refleksja, studium Ks. Bosko i Regulaminu oraz uczestnictwo w życiu i działalności Centrum Lokalnego).
Po uzyskaniu przez kandydata wystarczającej dojrzałości, składa on do Rady Lokalnej pisemną prośbę o dopuszczenie go do złożenia Przyrzeczenia.
Samo przyrzeczenie i wręczenie legitymacji odbywa się uroczyście podczas Mszy św., w której uczestniczą wszyscy członkowie Centrum Lokalnego SSW, a także wierni placówki. Przyrzeczenie przyjmuje Koordynator Inspektorialny SSW.
DZIAŁALNOŚĆ
Salezjanie, Salezjanki Współpracownicy Centrum Lokalnego przy parafii św. Stanisława Kostki realizują zadania apostolskie zawarte w „Regulaminie” i tak:
– w rodzinie: przyczyniają się poprzez własny przykład do wzrostu chrześcijańskiego i ludzkiego jej członków, zwracając szczególną uwagę na dzieci, młodzież i podeszłych wiekiem.
– w małżeństwie: angażują się w tworzenie wspólnoty małżeńskiej, troszczą się o rozwój i wychowanie dzieci czy wnuków.
– w środowisku pracy i życia: Współpracownik jest kontynuatorem stwórczego dzieła Boga i świadkiem Chrystusa.
– w rzeczywistości społecznej: kształtujemy w sobie prawe sumienie w odniesieniu do własnej odpowiedzialności i współuczestnictwa w życiu społecznym w wymiarze kultury, ekonomiki i polityki.
TYPOWE FORMY DZIAŁANIA
- praca w zespole charytatywnym
- zaangażowanie w grupach działających w parafii np.: Żywy Różaniec, Akcja katolicka, itp.
- udział w pracach Rady Parafialnej
- Liturgiczna Służba Ołtarza
Zapraszamy na stronę www: http://wspolpracownicy.sdb.org.pl