X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> W naszej świątyni możliwość uczestnictwa dla 110 wiernych >>

20-lecie Zespołu Charytatywnego 2013

20-lecie Zespołu CharytatywnegoW dębnickiej parafii św. Stanisława Kostki, w miarę możliwości, prowadzone były różne formy działalności charytatywnej. W maju 1981 r. pracę na rzecz ubogich podjęła pani Olga Mawrić z siostrą Faustynianą. W kwietniu 1985 r. przy parafii powstał Ruch ku Cywilizacji Miłości, w którym nadal kontynuowano działalność charytatywną jako sekcji Ruchu C.M.
W 1992 r. w podziemiach naszego kościoła uruchomiony został punkt odzieży, działający do dziś, spełniający ważną rolę w zaopatrzeniu rodzin w odzież, meble, sprzęt AGD i RTV itp.

Dnia 8 lutego 1993 r. sekcja Ruchu C.M. przekształciła się w samodzielny Zespół Charytatywny, działający obecnie.
Jego założycielką i pierwszą przewodniczącą była pani Olga Mawrić. To Ona nadała kształt temu Zespołowi, była jego dobrym duchem, przepełniona miłością do wszystkich. Jesteśmy wdzięczni losowi, że dane nam było z Nią i pod Jej kierunkiem pracować. Jej dobroć, ciepło otulało każdego z nas i tych z którymi się stykała. Przesiąknięta duchem św. Brata Alberta, z racji pracy zawodowej jako księgowa w dawnym przytulisku przy ul. Krakowskiej, czuła potrzebę zajęcia się ubogimi w swojej parafii, gdzie mieszkała 60 lat.
Pani Ola, nasza Oleńka działała czynnie do 12.03.2002 r. kiedy musiała zmienić swoją parafię. Była z nami na jubileuszu X-lecia Zespołu. Na zawsze pożegnaliśmy Ją 3.01.2009 r.

W czasie XX lat działalności naszego Zespołu swój czas dla ubogich i potrzebujących poświęcali księża opiekunowie, siostra Faustyniana i 45 wolontariuszy.

Opiekunowie:
IX.1994 – VI.1996 ks. Krzysztof Pilarz
IX.1996 – VI.1998 ks. Michał Kaleta
IX.1998 – VI.2000 ks. Jan Gabryś
IX.2000 – VI.2001 Proboszcz ks. dr. Tadeusz Szaniawski
IX.2001 – VI.2002 ks. Mieczysław Wołowiec
IX.2002 – nadal ks. Leszek Kruczek

W listopadzie 1994 r. pani Olga Mawrić przekazała przewodnictwo w Zespole pani Elżbiecie Porębskiej, która pełniła swoją funkcję przez kolejnych 16 lat, do września 2010 roku. Obecnie od 2 lat kieruje Zespołem Charytatywnym pani Monika Matoga, która jest jego trzecią przewodniczącą. Aktualnie czynnie pracuje w Zespole 12-17 pań i 1 pan.

20-lecie Zespołu Charytatywnego12 lutego spotkaliśmy się na wspólnym świętowaniu: najpierw w kościele na uroczystej mszy św. w intencji członków naszego Zespołu, a potem przy wspaniałym jubileuszowym torcie i lampce szampana. Bo kluczem do owocnej pracy jest wzajemna sympatia i radość z przebywania ze sobą. W pracy charytatywnej na rzecz potrzebujących jest to równie ważne jak troska i chęć pomocy bliźniemu w potrzebie. A w naszym Zespole Charytatywnym nigdy nie brakuje pogody ducha i optymizmu, mimo że z każdym kolejnym rokiem i nam wszystkim lat przybywa…

Dziękujemy księdzu Janowi za pomoc, wsparcie i dobre słowo; księdzu Andrzejowi za piękną jubileuszową homilię. Naszemu drogiemu opiekunowi, księdzu Leszkowi, wdzięczni jesteśmy za jego troskę i zaangażowanie w naszą pracę.

Wolontariuszom – wspaniałym paniom i wspomagającym nas panom, oraz wszystkim darczyńcom składamy wielkie Bóg Zapłać, gdyż bez Was nasz Zespół nie mógłby działać, bo nie mielibyśmy czym obdarowywać 30 rodzin, którym pomagamy dzięki Waszej hojności.

Niech dobry Bóg obdarza wszystkich, także naszych podopiecznych swoim błogosławieństwem.

 

Zapraszamy do wspomnień

1. Wywiad z panią Olgą Mawrić – Dębnicki Dzwon nr 12(414)/2 z 25.03.2001 przeprowadzony przez Elżbietę Porębską
2. Artykuł E. Porębskiej – Piętnastolecie działalności Zespołu Charytatywnego – Dębnicki Dzwon nr 257(687) z 10.02.2008
3. Zakładka Zespołu Charytatywnego w Internecie, na stronie debniki.sdb.org.pl.

 

Galeria zdjęć