X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> W naszej świątyni możliwość uczestnictwa dla 110 wiernych >>

Dzień skupienia Pasierbiec – Limanowa – Szczyrzyc, Maj 2014

Pasierbiec – Limanowa – Szczyrzyc: Dzień Skupienia Zespołu Charytatywnego.

Dzień Skupienia, maj 2014

Pasierbiec koło Limanowej – urokliwe miejsce w Beskidzie Wyspowym. Właśnie tu, w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, powierzono już nie jeden raz najcenniejszy skarb – ludzkie życie. W czerwcową sobotę przyjechaliśmy tutaj przeżyć nasz kolejny Dzień Skupienia.

Dzień Skupienia, maj 2014

Historia Sanktuarium związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce pod koniec XVIII w., kiedy to w Europie toczyły się wojny napoleońskie a ludność polska cierpiała wskutek rozbiorów. Miało wtenczas miejsce nadzwyczajne wydarzenie, które dało początek pasierbieckiemu Sanktuarium. Południowa część Polski, zwana Galicją, należała do zaboru austriackiego. I właśnie stąd, z pobliskiej Laskowej powołany został do cesarskiej armii dwudziestosiedmioletni Jan Matras. Wcielono go do austriackiego pułku i wysłano na front, gdzie toczyła się wojna między Austrią i Francją. W jednej z bitew w 1793 r. pod Rastatt, na terenie dzisiejszych Niemiec, Jan Matras został ciężko ranny. Współtowarzysze walki pozostawili go na pobojowisku, uznając za poległego, sami ratowali się ucieczką przed nadciągającą z dala, rozpędzoną konnicą francuską. Matras pomimo ciężkich obrażeń był przytomny i przekonany, że czeka go niechybna śmierć pod końskimi kopytami. Kirasjerzy galopowali wprost na niego. Zdjęty trwogą i grozą nadchodzącej śmierci, zaczął prosić Matkę Bożą o ratunek. Był gorącym czcicielem Najświętszej Panienki i ufał, że go obroni. Gorliwie szeptał słowa modlitwy powierzając Maryi cały swój strach i bezradność, ufnie i gorąco błagał o ocalenie. I oto zdarzył się cud. Matka Boża wysłuchała kornej prośby rannego żołnierza i przyszła mu z pomocą. Miał on widzenie, że Maryja stoi przy nim i osłania go swoim płaszczem przed szarżującym wojskiem. Rozpędzone konie, galopując nad nim, nie wyrządziły mu żadnej krzywdy. Odczuł więc Matras bezpośrednio nadzwyczajną opiekę Matki Bożej i złożył ślub, że jeżeli tylko wyzdrowieje i szczęśliwie powróci do domu, wybuduje z wdzięczności ku czci Matki Bożej kapliczkę. Obietnicę spełnił w 1822 roku budując niewielką kamienną świątynię krytą gontem zwieńczoną małą wieżyczką.

Dzień Skupienia, maj 2014

Dwa lata później kaplica została poświęcona i w jej wnętrzu umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia, malowany farbami olejnymi na płótnie, o wymiarach 72×90 cm. Jan Matras nabył obraz u nieznanego, ludowego artysty z okolicy Gorlic. W centralnym miejscu obrazu znajduje się postać brzemiennej Maryi w szatach królewskich, z rękami złożonymi na sercu. Nad nią widnieje postać Boga Ojca, który lekko dotyka jej ramion, jakby posyłając Marię na ziemię. U stóp Niepokalanie Poczętej znajdują się dwie szarfy z napisem Matko Pocieszna wspomóż nas grzesznych.

Sanktuarium Pocieszenia

Tu, w tej kaplicy gromadziło się życie religijne, przybywało wciąż więcej wiernych, także z okolicznych wiosek i coraz dalszych stron. Tu się modlili, prosili i dziękowali.
W latach 1973 – 80 w pobliżu kaplicy zbudowano nową świątynię w kształcie dwóch namiotów przypominających literę M.

Dzień Skupienia, maj 2014

W 1983 roku cudowny obraz przeniesiono do nowego kościoła, a 10 lat później obraz został koronowany złotymi papieskimi koronami. Koronacji dokonał 28 sierpnia 1993r. wielki przyjaciel Pasierbca, ówczesny biskup tarnowski , ks. Józef Życiński.
W 2010 r. do oryginalnej kaplicy, której budowę rozpoczął jeszcze Jan Matras, w miejsce Cudownego Wizerunku Matki Bożej Pocieszenia wprowadzono wierną kopię Czarnej Madonny z Altötting, narodowego niemieckiego sanktuarium w Bawarii, jakże bliskiego Benedyktowi XVI.

Dzień Skupienia, maj 2014

Uzupełnieniem kultu Matki Bożej w pasierbieckim Sanktuarium jest Droga Krzyżowa zbudowana w plenerze. Prof. Wincenty Kućma w umiejętny sposób połączył tę drogę krzyżową z współczesną historią polskiego Kościoła i przez to jest ona taka polska, taka nasza. Idąc tymi ścieżkami możemy spotkać świętego papieża Jana Pawła II, błogosławionego ks. Popiełuszkę, Prymasa Tysiąclecia – ks. Kardynała St. Wyszyńskiego, Ks. Franciszka Blachnickiego, bł. Ks. Romana Sitkę, a także kapłanów z tutejszej diecezji zamordowanych na misjach: ks. Jana Czubę, ojca Zbigniewa Strzałkowskiego.
Do Pasierbca przybywa coraz więcej pielgrzymów, przyjeżdżają tu coraz to znakomitsi goście, hierarchowie kościoła, dyplomaci i wszyscy powtarzają jedno: tu chce się wracać. Przyjeżdża się tutaj nie tylko po łaski ale także po siły i spokój. Zabiegani w codzienności, zatrzymajcie się na chwilę u pasierbieckiej Madonny.

Dzień Skupienia, maj 2014

Dzień Skupienia, maj 2014

Dzień Skupienia, maj 2014

Dzień Skupienia, maj 2014

 

Tekst M.Matoga
Zdjęcia E.Porębska, M.Matoga

Galeria zdjęć