X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> W naszej świątyni możliwość uczestnictwa dla 110 wiernych >>

Dzień skupienia w Wiśle i Szczyrku 2008

Dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, sobota 4 października br. był Dniem Skupienia naszego Zespołu. Od wielu lat kiedy wyjeżdżamy mieliśmy piękną pogodę. Tym razem jechaliśmy z deszczem. Wyjechaliśmy o godz. 9.00. Po 3 godzinach jazdy byliśmy w Ośrodku Salezjańskim w Wiśle, gdzie mszę św. sprawował ks. Leszek Kruczek, opiekun Zespołu Charytatywnego.

Dzień skupienia w Wiśle i Szczyrku 2008O historii Ośrodka opowiadał nam ks. Bronisław Szymański, który pracował kiedyś na Łosiówce i 12 lat był Inspektorem w Salezjańskiej Inspektorii Krakowskiej. Otóż Wisła jest miejscowością gdzie mieszkają w większości ewangelicy. We władzach miasta jest tylko 1 katolik. Dowiedzieliśmy się też że małżeństwo Adama Małysza, który jest ewangelikiem jest mieszane. Jego żona Izabela jest katoliczką. Ich ślub był w kościele katolickim i w takiej wierze jest wychowywana ich córka. Podkreślone też zostały bardzo dobre relacje między tymi wspólnotami. Ośrodek w którym byliśmy został utworzony z dwóch domów samotnych kobiet, które ofiarowały je Salezjanom. Po ich połączeniu, na przestrzeni między domami zrobiono kaplicę. Całość zewnątrz połączono nadając wygląd murowanego kościoła, ze strzelistą wieżą pośrodku. Wewnątrz kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, w centrum ołtarza znajduje się krzyż, który był kiedyś, do czasu zmiany wystroju, w głównym ołtarzu naszego kościoła na Dębnikach w Krakowie. Z lewej strony jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, wotum jednego księdza a z prawej obraz św. Jana Bosko ze św. Dominikiem Savio, namalowany przez księży Leszka i Roberta Kruczków. Ich też dziełem będzie wykonanie pełnego wystroju ołtarza. Mieliśmy możliwość obejrzenia projektu; pięknego i ażurowego, w niebieskiej kolorystyce.

Po Eucharystii i Słowie Bożym skorzystaliśmy z obiadu u Salezjanów, ponieważ ten Ośrodek pomyślany jest też jako miejsce noclegowe z jadalnią dla 50 osób, z którego mogą korzystać grupy młodzieży, lub dorosłych, w cenie od 40 – 50 zł za 1 nocleg z całodziennym wyżywieniem. Ksiądz Szymański zachęcał wszystkich chętnych do skorzystania z tej atrakcyjnej oferty, kierując zgłoszenia poprzez naszą parafię. W Ośrodku pracuje 4 księży. Przyjmowanie grup zapewni jego samowystarczalność, ponieważ nie stanowi on parafii chociaż służy wszystkim jak kościół parafialny.

Po obiedzie odbyło się nasze comiesięczne zebranie, na którym omówiliśmy bieżące sprawy naszych podopiecznych, oraz parafii w związku z IV Pieszą Pielgrzymką Śladami Karola Robotnika w 30 rocznicę wyboru na stolicę Piotrową. Trzy koleżanki zadeklarowały pomoc przy podawaniu herbaty przyjezdnym pielgrzymom przed rozpoczęciem pielgrzymki.

Dzień skupienia w Wiśle i Szczyrku 2008Pożegnani przez Gospodarzy w drodze powrotnej pokłoniliśmy się w Szczyrku Matce Bożej Królowej Polski, której obraz był koronowany koronami papieskimi 21.09. br. Po roku znowu mogliśmy się tu pomodlić, pobyć w ciszy i skupieniu. Przedstawić osobiste prośby i podziękowania, odmówić wspólnie dziesiątek różańca. Mogliśmy stanąć tuż przed samym obrazem, ostatnio koronowanym. Dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza, na specjalne życzenie ks. Leszka Kruczka mogliśmy też usłyszeć fanfary i zobaczyć zasłonięcie obrazu przepiękną zasłoną, która została wykonana przez naszych księży artystów, autorów i jej wykonawców. Zasłona przedstawia rozłożyste drzewo na którym ukazała się Matka Boża i została wykonana aby zasłaniać ukoronowany obraz. W przeszłości, jak dowiedziałam się ze strony internetowej: www.koronacja.szczyrk.pl na zasłonie był obraz Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Po modlitwie w kościele, którego żal było opuszczać przeszliśmy do groty Matki Bożej, rozświetlonej lampionami i zniczami, zaczerpnęliśmy wodę ze źródełka i trzeba było wracać do Krakowa, gdzie dojechaliśmy wieczorem na godz. 19-tą. W Szczyrku Matka Boża dała nam wytchnienie od deszczu ale gdy wyjechaliśmy niedaleko, już do Krakowa deszcz nas nie opuścił. Mimo to czuliśmy się bardzo szczęśliwi z tego dnia. Momentami udało nam się zobaczyć lasy mieniające się królewskimi, złotymi i czerwonymi kolorami jesieni. Księdzu Leszkowi Kruczkowi serdecznie dziękujemy za wysiłek związany z naszym wyjazdem, za to że mogliśmy zobaczyć jak swoim talentem wraz z bratem ks. Robertem przybliżają nam Boga do naszych serc, ze skromnością i delikatnością z jaką to czynią na chwałę Pana.
Bóg zapłać.

Przewodnicząca Zespołu
Elżbieta Porębska

Galeria zdjęć