X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> W naszej świątyni możliwość uczestnictwa dla 110 wiernych >>

XXV lat Zespołu Charytatywnego Parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie 2018

Jubileusz – słowo znaczące, to wyznacznik przeżytego czasu, doświadczeń i całego splotu wydarzeń. Właśnie przed takim spojrzeniem wstecz jest nasz Zespół Charytatywny świętując 25 lecie swojej działalności. Warto w tym miejscu zapytać, jak to się stało, że na wstępie małe grono osób należących do Wspólnoty Parafialnej, dostrzegło potrzebę pracy charytatywnej? Odpowiedź jest prosta: te osoby miały oczy i serca otwarte na potrzeby bliźnich z otoczenia, a co najważniejsze, chęć niesienia pomocy.

Władysława Zięba

Dokładnie 8.02.2018 przypadała XXV rocznica powstania Zespołu Charytatywnego. My obchodziliśmy ją 6 lutego, uczestnicząc w Eucharystii sprawowanej przez ks. Leszka Kruczka, który jest opiekunem naszego Zespołu od IX.2002r. Głównym celebransem był ks. Jan Gabryś, który z naszym Zespołem związany był w latach 1998 – 2000.Miłym zaskoczeniem dla nas była obecność na jubileuszowej Mszy św. Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 30, Pana Jacka Szarka, oraz Pani Pedagog Ewy Zarzyckiej.

Jako Zespół Charytatywny, od początku powstania pomagamy uczniom poprzez dofinansowanie do podręczników, obiadów, wycieczek, wyjść do kina, teatru, wyjazdów na basen, kolonie itp. Wyrazem wdzięczności szkoły było wręczenie Dyplomów dla naszego Zespołu, oraz pięknych rzeźb aniołów dla 12 najbardziej zasłużonych osób.

Szczególne podziękowania należą się paniom, które nieprzerwanie od 25 lat służą potrzebującym w naszej parafii i często też poza nią. Są to Władysława Zięba, Halina Kaliszka, Elżbieta Porębska, Stefania Cichocka i Maria Stelmach. Jesteście, Drogie Panie, wzorem dla młodszego pokolenia Zespołu.

Dajecie przykład, że mimo upływu lat, często utraty sił i zdrowia, pomoc drugiemu człowiekowi w potrzebie powinna stać na pierwszym miejscu, przed własnymi potrzebami. Pani Olga Mawrić, nieżyjąca już założycielka i pierwsza przewodnicząca naszego Zespołu, pozostawiła zresztą dokładne „wytyczne” dla naszej pracy (zob. wywiad z P. Olgą Mawrić). Jubileusz był okazją, by kolejny raz wspomnieć tę wyjątkową osobę. To Ona nadała kształt temu Zespołowi, Jej dobroć, ciepło otulało wszystkich, z którymi się stykała. Przesiąknięta duchem św. Brata Alberta, z racji pracy zawodowej jako księgowa w dawnym przytulisku przy ul. Krakowskiej, czuła potrzebę zajęcia się ubogimi w swojej dębnickiej parafii, gdzie mieszkała 60 lat. Uroczyste i radosne było nasze spotkanie jubileuszowe. Cieszyliśmy się nawzajem swoją obecnością i – choć nie oczekujemy wdzięczności za naszą pracę – miło usłyszeć słowa podziękowań. nagrodą jest świadomość bycia potrzebnym i pożytecznym. Nasz Zespół jest jak dobra rodzina, w której każdy zna swe zadanie i dąży do wspólnego celu jakim jest pomaganie innym.

Trudno i ciężko jest pisać o naszym jubileuszu, bo 2 dni po nim zmarła nagle nasza kochana, bardzo lubiana i szanowana koleżanka Ziuta Schnell, która do ostatnich chwil życia służyła pomocą rodzinie i potrzebującym. Trudno wydobyć radość, którą przykrył smutek. Pani Ziuta z wielką miłością i delikatnością potrafiła pomagać potrzebującym. Zawsze, w każdej sytuacji, o każdej porze mogliśmy na nią liczyć i wierzymy, że nadal tak będzie. Wierzymy, że nasz Zespół Charytatywny trwa przez tyle lat dzięki orędownictwu naszych Koleżanek, które już dotarły do Domu Ojca: śp. Jadzi Studnickiej, Jadzi Tabor, Małgosi Trzos, Urszuli Adamskiej, Marysi i Andrzejowi Truszkowskim, Oldze Mawrić, Zofii Pęczek, Stasi Zaraska, Jadzi Magdoń, Julii Pustule, ani Pietroń, a teraz i Ziucie Schnell, która pracowała w Zespole od III 1995 r.

Pan wysłuchuje ich próśb i wspiera nas nowymi osobami – w ciągu ostatniego roku dołączyli do nas: Bartek, Agata, Jadzia i Beata. Z ich pomocą – jak Bóg da – będziemy służyć potrzebującym przez kolejne 25 lat.

Nadzieja w Panu, że będzie błogosławił naszej posłudze i wszystkim Darczyńcom, którzy zawsze hojnie wspierają naszą działalność.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Szczęść Boże!

Galeria zdjęć