X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> W naszej świątyni możliwość uczestnictwa dla 110 wiernych >>

Dzień skupienia w Szczyrku 2007

Dzień skupienia w Szczyrku 2007W tym roku ksiądz Leszek Kruczek zabrał nas na dzień skupienia naszego Zespołu do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce. W przyszłym roku 21 września 2008 dekretem wydanym przez papieża Benedykta XVI odbędzie się koronacja obrazu Matki Bożej. To tu 25 lipca 1894 roku objawiła się Matka Boża kilku dziewczynkom na tle buka i prosiła żeby ludzie kochali to miejsce, przychodzili i odmawiali Anioł Pański, śpiewali Godzinki, oraz by szerzono na tym miejscu cześć szkaplerza świętego, by wzywano tu Jej orędownictwa. Ludzie odpowiedzieli na to wezwanie z wiarą i miłością. Już w cztery miesiące po pierwszym objawieniu mieszkańcy Szczyrku – wówczas biednej wioski – zorganizowali się, by wokół buka z obrazem Matki Bożej wybudować drewnianą kaplicę. W dniu rozpoczęcia prac z suchego dotąd zbocza wypłynął strumyk wody. Tak spełniła się obietnica Maryi. A potem kolejna o powstaniu tutaj kościoła. Dla opieki nad tym miejscem powołano Komitet Kaplicy, który w 1912 r. ze składek i darowizn pątników rozpoczął budowę większej, murowanej kaplicy. Po pierwszej wojnie światowej w/w Komitet doprowadził do osiedlenia się Salezjanów ” na Górce”. W czasie II wojny światowej Niemcy zwieźli na dół materiał do rozbudowy kościoła, który ludzie wcześniej wynosili w specjalnych nosidłach. Niemcy nie chcieli by sanktuarium na Górce się rozrastało. Po wojnie w 1948 r. rozpoczęto budowę kościoła w obecnym kształcie. Ukończono go w ciągu 2 lat, potem jeszcze 3 lata zajęły prace wykończeniowe. Do 1960 r. w głównym ołtarzu był obraz Matki Bożej Częstochowskiej a 15 sierpnia poświęcono nowy ołtarz, oraz obraz który będzie koronowany, namalowany w podzięce za otrzymane łaski, przez artystę Stefana Justa według wskazówek Julianny Pezdy, jednej z wizjonerek. W setną rocznicę objawień ks. Bp. Tadeusz Rakoczy konsekrował ołtarz oraz kościół a następnie ogłosił go lokalnym sanktuarium. Obecnym kustoszem sanktuarium jest znany dębnickim parafianom ks. Marek Dąbek.
W to szczególne miejsce pojechaliśmy w pierwszą sobotę października. Przy ładnej pogodzie obserwowaliśmy piękny, polski, jesienny już krajobraz. Mszę św. w tak cudownym miejscu sprawował ks. Leszek. W swojej homilii mówił:

(…)Cały ostatni tydzień przeżywaliśmy pod znakiem aniołów… Umiłowanym zajęciem aniołów jest służba. Usługując, prześcigając się w naśladowaniu Syna Bożego, który istniejąc w postaci Bożej nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi” (Flp 2, 6-7)…Tak więc aniołowie są wzorem pokory i służby dla każdego, kto służy bliźnim bezinteresownie, nie przysłaniając w swoim działaniu chwały i dobroci Bożej. Niech więc aniołowie staną się i dla naszego Zespołu Charytatywnego wzorem. Bo przecież praca charytatywna jest pracą bezinteresowną i potrzeba w niej bardzo dużo pokory, mając w świadomości, że nie zawsze ta służba przynosi satysfakcję, której przecież każdy człowiek potrzebuje…
Był pewien pustelnik, który wypędzał złe duchy i pytał się ich:

Co was może wypędzić?
– posty?
Odpowiadały: my nie jadamy, ani nie pijemy,
– czuwania?
Mówiły: my nie śpimy,
– życie pustelnicze?
Odparli: my sami mieszkamy na pustelni.
Więc co was wypędza?
Odpowiedzieli: nic nas nie może pokonać oprócz pokory.

Dlatego uczmy się pokory od aniołów, uczmy się pokory od Maryi, do stóp której przybywamy aby dziękować za cały rok pracy, ale również aby prosić o pomoc i opiekę dla naszego Zespołu Charytatywnego na kolejny rok. Aby prosić za tymi wszystkimi, których – drogie panie – obejmujecie. Aby zawsze i wszędzie przez waszą pracę, jak przez szybę ukazywać wielkość i wspaniałość Boga. Amen.

Dzień skupienia w Szczyrku 2007Po Eucharystii udaliśmy się do groty Matki Bożej i źródełka, gdzie odmówiliśmy różaniec. Posileni duchowo skorzystaliśmy z możliwości posilenia także i ciała. W czasie obiadu odwiedził nas ks. Dyrektor Tadeusz Horwat, miło wspominając nas i naszą dębnicką parafię, w której był proboszczem. Później w czasie roboczego posiedzenia omówiliśmy bieżące sprawy Zespołu, omawiając problemy i potrzeby konkretnych rodzin oraz sposoby ich rozwiązania. Ponieważ w tym dniu wieczorem było spotkanie osób wyjeżdżających na pielgrzymkę do Włoch, więc część osób wróciła do Krakowa a pozostałe odwiedziły jeszcze Wadowice. Tak więc jeszcze raz dane nam było w kolejnym sanktuarium dziękować Matce Bożej za wszelkie otrzymane łaski i prosić o nowe. Ponawialiśmy je też we Włoszech we wszystkich odwiedzonych przez nas Świętych Miejscach. Szczególnie modliliśmy się za nasz Zespół, jego opiekuna – ks. Leszka Kruczka, oraz panie i ich rodziny, kapłanów oraz parafian, którym pomagamy – w San Giovanni Rotondo podczas mszy św. sprawowanej przez ks. Proboszcza Roberta Wróblewskiego przy grobie św. Ojca Pio w dniu 19.10 br.

Bóg zapłać wszystkim za wszystko.

Informacje o Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku zaczerpnęłam z miesięcznika CUDA I ŁASKI BOŻE nr 8 (44) – sierpień 2007.

Przewodnicząca Zespołu
Elżbieta Porębska

Artykuł wraz ze zdjęciami ukazał się w Dębnickim Dzwonie z 11 listopada 2007, nr 244.

Galeria zdjęć