X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> Odpust parafialny odbędzie się w niedzielę 22 września >>

Bierzmowanie

 

Pierwsze spotkanie kandydatów do bierzmowania kl. VIII wraz z rodzicami w piątek 20 września o godz. 19.00 w kościele. Dotyczy tych którzy uczestniczyli w przygotowaniu do bierzmowania w klasie VII  z ks. Mirosławem w naszej parafii.

W razie pytań proszę o kontakt: ks. Zygmunt Kostka: zkostka@wp.pl

 


 

Wszystkich kandydatów klas VII proszę o kontakt z ks. Mirosławem Pieprzycą: mpieprzyca72@gmail.com

 

Kto może być świadkiem bierzmowania?

KODEKS PRAWA KANONICZNEGO

Na postawie Kan. 874 –

§ 1. Do przyjęcia zadania świadka bierzmowania może być dopuszczony ten, kto:

jest wyznaczony przez przyjmującego bierzmowanie albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza bierzmowania, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

ukończył 16 lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

nie jest ojcem lub matką przyjmującego bierzmowanego.

Dlatego nie mogą być świadkami bierzmowania osoby, które: żyją w związkach niesakramentalnych, nie mają sakramentu bierzmowania oraz młodzież nie uczęszczająca na lekcje religii.