X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> Katechezy dla dorosłych na 5 minut przed każdą Eucharystią niedzielną. Zapraszamy. Więcej na FB: Katecheza bez bólu >>

Zadania w naszej parafii w 2018 roku

Każda organizacja na początku roku stawia sobie cele do wykonania. Jestem przekonany iż każda parafia, musi sobie co roku postawić pewne zadania do spełnienia. Dla mnie jako kapłana odpowiedzialnego za określoną wspólnotę, parafia to nie tylko miejscu jak się to brzydko mówi „usług religijnych” (gdzie się chrzci i odprowadza na cmentarz) ale to ludzie, którzy chce się rozwijać i ubogacać, to osoby którym na sercu leży dobro kościoła przez małe „k” jako budynku i przez duże „K”. Po spotkaniu z kapłanami i Radą Duszpasterską, po wysłuchaniu wszystkich uwag, spostrzeżeń i dyskusji, uważamy, że przed nami stoją wyzwania nowe, ale nie tylko.

 

Podjazd do kościoła dla osób niepełnosprawnych

Jako zadanie numer jeden wyłania się potrzeba wybudowania specjalnego podjazdu/podejścia do kościoła dla osób niepełnosprawnych czy starszych. Nie jest to nowe zadanie. Taka potrzeba przewijała się w ostatnich latach. Myśl już dojrzała. Podjazd taki powstanie po lewej stronie kościoła, czyli od strony ulicy Konfederackiej by nie zabierać i tak skromnych miejsc na parkingu. Z tym związany jest remont bocznego wejścia czy zrobienia nowych drzwi. Uważam że jest to o tyle istotne że docelowo pragnę by kościół przynajmniej w części był otwarty a Najświętszy Sakrament – największy skarb każdej świątyni – wystawiony. Nawa boczna (gdzie jest figura ks. Bosko) w której będzie nowy ołtarz poświęcony salezjańskim męczennikom – także i tych z Dębnik – temu ma właśnie służyć.

 

Pogłębione przeżycie roku św. Stanisława Kostki

Drugim wezwaniem to pogłębione przeżycie roku św. Stanisława Kostki – patrona naszej parafii. W tym roku przypada 450. rocznica jego śmierci. W Rzymie odbędzie się Synod Biskupów, poświęcony młodzieży i rozeznawaniu powołania. Dobre przygotowanie do tego Synodu jest wspólnym zadaniem dla duszpasterzy, rodziców i wychowawców a także młodzieży, której przez całe stulecia patronował i nadal patronuje św. Stanisława Kostka. Ojcowie Jezuici z Przegorzał ofiarują nam relikwie św. Stanisława Kostki gdyż do tej pory takich w naszej parafii nie ma. Latem będzie zorganizowana pielgrzymka do miejsc związanych z naszym patronem. Natomiast w dniach 16-18 września wraz ze szkołami z terenu naszej parafii pragniemy zaplanować uroczyste Triduum ku czci tego świętego. W tych dniach odbywać się będzie także wizytacja Biskupa ks. Damiana Muskusa w naszej parafii.

 

Stworzenie planu poprawy efektywności ogrzewania kościoła

Kolejną ważna kwestią dla naszego kościoła jest ogrzewanie a właściwie jego niedostatek. W tej kwestii mógłbym wiele tutaj mówić dlaczego tak jest, mimo iż ciągle nadmuch pracuje, ale nie o to chodzi. Pragnę w tym roku opracować plan w jaki sposób tę sytuację zmienić. Zajmą się tym osoby, które znają się na ogrzewaniu takich obiektów jak nasz kościół. Po opracowaniu takiego projektu pragnę rozbić go na etapy, bo tego zagadnienia nie da się sfinalizować w jeden rok i tak stopniowo tę sytuację poprawiać. Z tym tematem związany jest stan okien zewnętrznych, który musi być zbadany.

 

Włączenie się w obchody jubileuszu odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny

Innym zadaniem, ale z kategorii bardziej duchowych niż materialnych, jest włączenie się parafii w obchody jubileuszu odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Każdej III niedzieli miesiąca będziemy w tej intencji się modlić, dziękując Bogu oraz wypraszając nowe łaski dla naszej Ojczyzny i jej obywateli. Widziałbym jednak wiele więcej inicjatyw w tym zakresie. Temat nie jest jeszcze zagospodarowany – liczę także na podpowiedzi z Waszej strony.

 

Dbałość o Liturgię

Ostatnim z podstawowych zadań jest coś co nazwałbym dbałością o Liturgię. Na kolędzie zdarzały się uwagi związane ze sposobem przeżywania Eucharystii i pewnymi mankamentami, które się w niej pojawiają, a mianowicie:

  • zwrócenie uwagi na spóźniające się osoby,
  • podtrzymanie korzystania ze spowiedzi przed Mszą Św. w niedzielę i wieczorem w tygodniu,
  • dbałość o poprawę śpiewu,
  • przyjmowanie jednakowych postaw, czyli albo klęczymy albo stoimy,
  • poszerzenie grona osób czytających Pismo Święte w czasie Eucharystii,
  • powiększenie grona służby liturgicznej.

Wiele sugestii kapłani przynieśli po wizycie kolędowej. Mam je zapisane. Wszystkie trudno wymienić, czasem dotykają jednorazowych interwencji czasem wymagają wiele czasu i energii. Za niedługi czas nasze organy będą wymagały gruntownego remontu. Mamy szczęście że nasz organista potrafi o nie zadbać i najważniejsze usterki szybko naprawiać co nie zmienia faktu że czas na ich gruntowny remont już nadszedł. Dalej w tym roku będziemy prowadzić remonty przy kaplicy na ul. Madalińskiego. W tym celu zostały złożone odpowiednie dokumenty. Podobnie jest z kaplicą na ul. Twardowskiego. Wiele spraw można rozwiązać przy zwykłej ludzkiej życzliwości i wspólnej trosce, do czego siebie i wszystkich parafian zachęcam. Przeprowadzony gruntowny remont naszej świątyni potwierdza że w naszej parafii można wspólnie wiele zrobić.

Bóg w naszych wszystkich i tych materialnych i tych duchowych inicjatywach jest najważniejszy. Dlatego módlmy się aby one wszystkie służyły Bogu i przemieniały nas – parafian parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach.

Niech nam w tym wszystkim Bóg błogosławi. Amen

Ks. Zygmunt Kostka, proboszcz