X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> Uroczystość Bożego Ciała w tym roku rozpocznie się Mszą o godz. 17.00 w kościele M.B. Fatimskiej. Po niej procesja do naszej świątyni. >>

Zadania w naszej parafii w 2017 roku


Pokaż plakat

 

Finalizacja malowania

Po pierwsze finalizacja malowania. Po kolędzie kapłani roznosili informacje o tej inicjatywie. Bardzo nam było miło kiedy rodziny wiedziały już o tej inicjatywie. A takich rodzin naprawdę było wiele. Świadczy to o tym, że ten temat przedostał się do świadomości większości naszych parafian. To bardzo dobrze. Projekt jest na ukończeniu. Wykonawca przygotowany by od 1 lipca rozpocząć prace, które potrwają prawie dwa miesiące. Z uwagi na to w lipcu i do połowy sierpnia mszą święta będzie o godz. 19.00 wieczorem a nie o 18.00. Wykonawca ma wieloletnie doświadczenie w malowaniu obiektów sakralnych i dysponuje odpowiednimi środkami ludzki i sprzętem. W maju będa przeprowadzone wstępne próby farb. Nie będzie to tylko zwykłe malowanie ale także korekta wystroju ołtarzy bocznych. W trakcie malowania zostanie także poprawione oświetlenie w samym kościele, by było bardziej praktyczne i dostosowane do współczesnych wymogów. Jest projekt nowych żyrandoli, energooszczędnych, zaprojektowanych specjalnie do charakteru naszej świątyni. Na specjalnym koncie uzbieraliśmy ponad 80 tysięcy złotych – głównie ze składek z I niedziel i wpłat indywidualnych. W tym miejscu pragnę bardzo podziękować tym rodzinom które w czasie wizyty kolędowej przekazały specjalne ofiary przeznaczone na malowanie. Od kwietnia powrócimy do składek pierwszych niedziel. Z tyłu kościoła są informatory o malowaniu z numer konta.

 

Konfesjonał dla ludzi starszych

Drugą ważną inicjatywą, którą chcielibyśmy także sfinalizować w tym roku to przystosowanie przynajmniej jednego konfesjonału dla potrzeb ludzi starszych, niepełnosprawnych czy słabo słyszących. Po pierwsze ten temat przewijał się już od kilku lat. Po drugie: w tym roku ze względu na setną rocznicę objawień fatimskich które przecież są mocno związane z pokutą i zerwaniem ze złem. Po wtóre stosunkowo dużo jest osób starszych i w podeszłym wieku na terenie naszej parafii, które czasem z trudem korzystają z istniejących konfesjonałów. Celem jest jeden lub dwa konfesjonały wyciszone, gdzie można także usiąść i ze spokojem przeżyć ten ważny sakrament. Poszukujemy także stolarza który by podjął się tego zadania. Rada Duszpasterska także podsunęła ciekawą inicjatywę, że dopóki nie powstaną takie konfesjonały osoby słabo słyszące czy starsze korzystały ze spowiedzi w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu w soboty od godz. 17.00 do momentu mszy świętej o 18.00. Należy tylko poprosić kapłana w czasie adoracji. Miejscem takiej spowiedzi mogła by na razie być kaplica Wspomożycielki.

 

Spowiedź przed Eucharystią

Spowiedź przed Eucharystią. Msza święta nie jest dobrym momentem na spowiedź. Jest to dla wiernych praktyczne, przychodzi się na eucharystię i w jej trakcie mogę się wyspowiadać, ale traci na tym sam sakrament spowiedzi i także uczestnictwo w eucharystii. Dlatego w tym roku będziemy prosić wiernych by zechcieli spowiadać się przed mszą świętą. Od Środy Popielcowej kapłani w tygodniu będą przychodzić 15 minut przed mszą świętą wieczorną czyli o 17.45. Podobnie będzie w niedziele. Z uwagi na to że na mszach porannych w tygodniu praktycznie nie ma osób chętnych do spowiedzi, pozostanie jak jest. Mamy świadomość iż żeby weszło w krew i tradycję taka spowiedź przed eucharystia potrzeba wiele czasu, konkretnie wiele lat w parafii, ale w tym roku będziemy kładli w naszym duszpasterstwie na to nacisk.

 

Śniadanie Wielkanocne dla parafian, a zwłaszcza ludzi samotnych

Kolejną bardzo piękną inicjatywą i zadaniem w tym roku jest zorganizowanie śniadania wielkanocnego w niedzielę zmartwychwstania dla wszystkich parafian z uwzględnieniem ludzi samotnych. Nie zraziliśmy się niepowodzeniem związanym z wigilią dla samotnych. Wyciągnęliśmy wnioski i pragniemy zorganizować to trochę inaczej. Powstał komitet organizacyjny do której włączyli się członkowie Rady duszpasterskiej. Komitet pragnie nie tylko dotrzeć do osób samotnych i każdą indywidualnie zaprosić ale przede wszystkim prosi parafian by przyszli ze swoimi sąsiadami, nie raz osobami samotnymi, na takie śniadanie. Jest rok poświęcony bratu Albertowi. Przypomnijmy sobie z czego będziemy sądzeni. Papież Franciszek bardzo mocno na to kładzie nacisk. Mówił do nas Polaków o tym kiedy tu był w Krakowie w zeszłym roku. Dziękują osobom świeckim, które wyszły z tą inicjatywą. Więcej szczegółów w późniejszym czasie.

 

Podjazd do kościoła dla osób niepełnosprawnych

W końcu w tym roku pragnę poczynić konkretne kroki w celu wybudowania specjalnego podjazdu do kościoła dla osób niepełnosprawnych. Tutaj także wielu z was może pomóc, podpowiadając o możliwości zdobycia funduszy dla takiej inicjatywy, czy konkretnych wykonawców.
Wiele sugestii kapłani przynieśli po wizycie kolędowej. Wszystkie trudno wymienić, czasem dotykają jednorazowych interwencji czasem wiele czasu. Kaplica na ulicy Madalińskiego szczęśliwie w październiku została wpisana do Rejestru Zabytków by ustrzec ją przed uszkodzeniem w wyniku ewentualnych inwestycji w jej otoczeniu. Podobnie działamy z kaplicą na ul. Twardowskiego. Może to także pozwoli na uzyskanie środków na ich konserwację. Podnoszono kwestię zachowania dzieci w kościele. Ja jak i inni księża jesteśmy za obecnością dzieci w kościele i jesteśmy wdzięczni rodzicom za ich przyprowadzanie ale także prosimy rodziców by sytuacjach trudnych, kiedy dzieci hałasują czy ciągle biegają zabierać je np. do kaplicy.

Wiele spraw można rozwiązać przy zwykłej ludzkiej życzliwości i wspólnej troski.

Drodzy Bracia i Siostry. Dziękuję wszystkim parafianom którzy podzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami z naszymi duszpasterzami w czasie wizyty kolędowej. Za każdą ofiarę, za budujące słowa dziękujemy. Dla mnie, kapłana, parafia to nie tylko miejscu jak się to brzydko mówi „usług religijnych”, ale wspólnota ludzi, która chce się rozwijać i ubogacać, to osoby którym na sercu leży dobro kościoła przez małe k jako budynku i przez duże K, jako wspólnoty osób, która chce dążyć do poznania Boga.

Bóg w naszych inicjatywach: tych materialnych i tych duchowych jest najważniejszy. Dlatego módlmy się aby we wszystkich naszych inicjatywach i poczynaniach służyć tylko Bogu. On o nas nigdy nie zapomni. Nigdy.
Niech nam w tym wszystkim Bóg błogosławi.

Ks. Zygmunt Kostka, proboszcz