X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

Zadania dla parafii w 2020 roku

Zadania dla parafii w roku 2020

Każda organizacja na początku roku stawia sobie cele do wykonania. Jestem przekonany iż każda parafia, jako określona społeczność musi co roku postawić pewne zadania. Parafia to nie tylko miejscu tzw. „usług religijnych” (chrzcić, grzebać), ale wspólnota ludzi, która chce się rozwijać i ubogacać. Dlatego w tym roku pragniemy skupić się następujących wyzwaniach:

  1. Uczczenie jubileuszu 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Trudno te wydarzenie pominąć w naszej parafii, gdzie Karol był naszym parafianinem. Główne wydarzenia odbędą się w maju. Program zostanie przedstawiony.
  2. Włączenie wspólnoty parafialnej do codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. To najważniejsze wezwanie. Musimy sobie uświadomić wagę tego wydarzenia. Po pierwsze nasz kościół zostanie otwarty. To wielkie wyzwanie dla nas. Samotny Pan Jezus w czasie adoracji to będzie bardzo smutny obraz. Do serc wszystkich parafian i wszystkich przechodzących w ciągu dnia ulica Konfederacką czy Pułaskiego, powinna przedostać się ta wiadomość: Bóg czeka na ciebie tutaj w Najświętszym Sakramencie. Wejdź. Złóż tu swoje intencje, podziękuj, uwielbij Go.
  3. Świadectwa grup parafialnych. Zachęcamy wszystkich którzy działają w grupach parafialnych by przemyśleli swą strategii obecności w naszej parafii w tym roku.
  4. Dokończenie remont salki w podziemiu i rozpoczęcie remontu naszych organów. To typowe materialne wezwanie. Pragniemy przynajmniej jedno pomieszczenie w podziemiach kościoła wyremontować, by można było się tam spotkać w ciągu całego roku. Jeśli chodzi o organy to będziemy kontynuować zbieranie funduszy w I niedziele miesiąca by w tym roku rozpocząć ich remont.

Zadanie plus

Zróbmy wszystko aby na nowo Kościół w Polsce stał się miejscem pojednania i spotkania.

„Jesteśmy dzisiaj w Polsce bardzo podzieleni, nie szanujemy się. Dzielą nas nawet dobroczynne akcje. Jesteśmy coraz zamożniejsi a jednocześnie coraz bardziej podzieleni. Co się z nami stało? Gdyby nasi rodzice, którzy umarli kilkanaście lat temu teraz wstali, co by o nas powiedzieli? Oni by tego nie wytrzymali. Nie musimy być nawzajem wilkami dla siebie.”

Nie te słowa, usłyszane podczas tegorocznej kolędy, staną się dla nas wezwanie w budowaniu jedności pomiędzy nami. Święty Jan Paweł II użył genialnego powiedzenia: człowiek jest droga Kościoła. Każdy człowiek. I ten który myśli tak jak ja i ten który ma inne poglądy. Bratem i siostrą w Kościele jest i święty i największy grzesznik. Także i ten który myśli i żyje inaczej. Za niego tez umarł Jezus. Kościół akceptuje każdą osobę, a nie akceptuje grzechu … Przyjmuje grzesznika i odsyła go z jego grzechami do stóp Jezusa Miłosiernego, tutaj w Kościele a nie poza jego drzwiami. Patrząc na siebie, starajmy się zobaczyć konkretną osobę, która jest dzieckiem bożym. Może pobłądziła, jest synem marnotrawnym i może przyjdzie dzień, kiedy znajdzie się z powrotem w ramionach miłosiernego Ojca. Pomóżmy mu w tym. Nas wszystkich chrześcijan łączy jedna łaska chrztu.

Dlatego, niech nasza parafia na Dębnikach – cząstka Kościoła – stanie się miejscem, gdzie każda osoba która tutaj wejdzie, poczuje się akceptowana i przyjęta.
Niech nam w tym wszystkim Bóg błogosławi. Amen.

Ks. Zygmunt Kostka, proboszcz