X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

VII Piesza Pielgrzymka Śladami Karola Wojtyły - Robotnika

7. Piesza Pielgrzymka Śladami Karola Wojtyły RobotnikaTego roku po raz siódmy przeszliśmy w ślad za Karolem Wojtyłą z Dębnik do Łagiewnik, z tą tylko różnicą, że nie zakończyliśmy pielgrzymki w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia lecz w nowopowstającym Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.

Wyruszyliśmy z Dębnik, gdzie proboszcz ks. Jan Dubas powitał przybyłych. Trzeba zaznaczyć, że już nie po raz pierwszy szliśmy ramię w ramię z pielgrzymami spoza naszej parafii m.in. z Pogrzebienia, Lublina, Raciborza, Staniątek, Kobyli, Lubomi, Oświęcimia, Pszowa i Rydułtów. Niektórzy ze spotykanych na trasie osób są również wieloletnimi uczestnikami innych pielgrzymek, jak chociażby Częstochowskiej.

W czasie drogi zatrzymywaliśmy się w miejscach związanych z młodym Karolem Wojtyłą. Na ul. Różanej 11 przy domu Jana Tyranowskiego prosiliśmy Boga o jego beatyfikację. Przy Tynieckiej 10 dowiedzieliśmy się jak Karol odczytał swoje powołanie oraz sami prosiliśmy Jezusa za wstawiennictwem Matki o nowe powołania. Idąc dalej przez Szwedzką, a potem Twardowskiego dotarliśmy do kamieniołomu na Zakrzówku gdzie Karol pracował jako robotnik. Od tego miejsca podążaliśmy wraz z gimnazjalistami ze Staniątek kolejnymi stacjami Drogi Krzyżowej.

Dalsza droga do Sanktuarium wypełniona była rozważaniami tajemnic Różańcowych. Ostatni odcinek trasy poświęcony został Drodze Światła prowadzonej przez duszpasterstwo z Łosiówki Ziemia Boga. Po dotarciu do będącego jeszcze w budowie Centrum Jana Pawła II zakończyliśmy pielgrzymkę uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył ks. Michał Kaleta, a kazanie wygłosił ks. Jan Kucharczyk. O godz. 15.00 odmówiliśmy jeszcze Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

7. Piesza Pielgrzymka Śladami Karola Wojtyły RobotnikaKaplica w której się modliliśmy jest oparta na planie wielokąta foremnego, a w centralnym miejscu znajduje się ołtarz. W jego podstawie umieszczona została relikwia krwi bł. Jana Pawła II. Ściany pomieszczenia zdobią malowidła przedstawiające ważne momenty z pontyfikatu Ojca Świętego. W sąsiadujących pomieszczeniach znajdują się płyta nagrobna przeniesiona z watykańskiego grobu Jana Pawła II wraz z drugą relikwią krwi, a także grób zmarłego niedawno kardynała Andrzeja Deskura.
W czasie naszego powrotu do domów niebo się zachmurzyło, ale miejmy nadzieję, że wszystkim udało się wrócić suchą stopą.

Inny artykuł autorstwa ks. Andrzeja Gołębiowskiego wraz ze zdjęciami ukazał się w Dębnickim Dzwonie z 16 października 2011, nr 416, s. 4.

 

Galeria Zdjęć