X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

ROK ŚWIĘTEGO JÓZEFA - "Nie pamiętam, bym kiedykolwiek prosiła św. Józefa o jaką rzecz by mi nie wyświadczył" - św. Teresa od Jezusa

Perła Ewangeliczna - Książka ks. Michała Szafarskiego SDB

Książka do nabycia w parafii lub pod adresem: debniki@sdb.krakow.pl.
Koszt z wysyłką: 25 zł.

Zobacz: spis treści książki. O książkę pytaj w parafii św. Stanisława Kostki.

 

Wstęp do wydania II

20 stycznia 2017 roku Papież Franciszek ogłosił dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Tyranowskiego, stwierdzając że:

Cnoty teologiczne: Wiary, Nadziei i Miłości tak względem Boga jak i bliźniego, cnoty kardynalne: Roztropności, Sprawiedliwości, Umiarkowania i Męstwa oraz inne z nimi złączone były praktykowane w stopniu heroicznym przez Sługę Bożego Jana Tyranowskiego, katolika świeckiego, tak co do faktu i co do skutku, o którym tu mowa

Od tego dnia przysługuje mu zatem tytuł „Czcigodny” (łac. Venerabilis). Oznacza to, że można wzywać go prywatnie jako orędownika we wszystkich potrzebach, wypraszając za jego pośrednictwem wszelkie potrzebne łaski u Pana Boga.

Niecałe dwa miesiące później – 15 marca 2017 roku – minęła siedemdziesiąta rocznica jego śmierci. Wydarzenia te spowodowały ponowne zainteresowanie postacią skromnego krawca z Dębnik. Osoby z różnych części świata chciały uzyskać więcej informacji na jego temat, prosząc –  przy okazji – o wysłanie jego relikwii.

Pierwsza całościowa pozycja dotycząca tej postaci, napisana przez ks. Michała Szafarskiego SDB, praktycznie się już rozeszła. Z tej racji postanowiliśmy przygotować drugie wydanie tej publikacji, poszerzone o nowe materiały znalezione w naszym archiwum salezjańskim w Krakowie. Dokumenty te nie rzucają nowego światła na Sługę Bożego Jana Tyranowskiego, ale podkreślają jego wyjątkowe znaczenie dla osoby św. Jana Pawła II.

Jak to możliwe że taki „niepozorny, wycofany, staroświecki” – jak opowiadali jego sąsiedzi –  a gestapowcy orzekli: „Nawiedzony fanatyk!”, spowodował, że spośród licznego grona studentów przychodzących do niego aż 11 zostało kapłanami. Ksiądz Szafarski wspomina także, że podczas jednego z kwadransów ewangelicznych (spotkania młodzieżowego, które odbywało się co sobotę) po skończonej mowie Tyranowskiego, niektórzy śmiali się, że trochę to pachnie „naftaliną i starociami”. Dopiero po jakimś czasie przekonali się, że za tym, co mówił Jan Tyranowski, stało całe jego życie.

Do beatyfikacji Sługi Bożego potrzebny jest jeszcze dekret o cudzie za jego wstawiennictwem. W związku z tym zachęcam, żeby modlić się o cud za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego Jana Tyranowskiego. Wierzę, że to się stanie, a wtedy będzie można przystąpić do starania się o ogłoszenie błogosławionym naszego dębnickiego kandydata na ołtarze.

Mam nadzieję, że ta książka przyczyni się do popularyzacji tej mało znanej jeszcze postaci, a przez to do wyproszenia łaski ogłoszenia go błogosławionym Kościoła.