X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

Peregrynacja relikwii św. Dominika Savio

Ostatnia stacja pielgrzymowania relikwii św. Dominika Savio w Polsce: Kraków – Dębniki.

Peregrynacja relikwii św. Dominika Savio 200724-25 października 2007 r. Po przejęciu relikwii św. Dominika Savio, sprzed Inspektoratu Salezjańskiego, przy ul. Bałuckiego 8, w środę 24 października, o godz. 17.00, przeniesiono je w procesji do Kościoła św. Stanisława Kostki. Tu, przy dźwiękach fanfar i śpiewie kilku zespołów młodzieżowych, nastąpiło ich uroczyste powitanie przez J.E. Księdza Biskupa Adama Śmigielskiego, salezjanina, Ordynariusza sosnowieckiego, wśród licznie zgromadzonych kapłanów: salezjanów i diecezjalnych, alumnów, sióstr zakonnych, naszych parafian i przybyłych wiernych, z bliższych i dalszych miejscowości.

Liturgiczne powitanie relikwii, odbyło się podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów, pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Ksiądz. Proboszcz Robert Wróblewski, na początku gorąco powitał wszystkich licznie zgromadzonych, a na pierwszym miejscu Księdza Biskupa, podkreślając fakt, że jest to już kolejny etap pielgrzymki tych świętych relikwii po ziemi polskiej, w której Ksiądz Biskup uczestniczył, głosząc wszędzie Słowo Boże i zachęcając do modlitwy wszystkich jej uczestników. Także w czasie tej Mszy św. w naszym Kościele, Ksiądz Biskup wygłosił bogatą homilię, poświęconą św. Dominikowi, której tekst w całości zamieściliśmy w numerze „Dzwonu Dębnickiego” z poprzedniej niedzieli (28 października br.). W tym samym numerze możemy znaleźć także zestaw fotografii, dokumentujących powitanie świętych relikwii w naszej Parafii. Chór Dębnicki i Schola Cantate Deo ubogaciły pięknym śpiewem całą Liturgię.

Po tej uroczystej Mszy św., o godz. 20.00 rozpoczęło się, zgodnie z programem, czuwanie Seminariów duchownych krakowskich i zakonów żeńskich, bogato komentowane przez przedstawicieli z naszego Seminarium, przez księży: Romana Mazura,. Stanisława Oskwarka oraz ilustrowane na wielkim ekranie fragmentami duchowych wyznań św. Dominika i fotograficznych ujęć jego młodzieńczej postaci. Prowadzone rozważania ubogacane były pięknymi śpiewami, uczestniczących w tym czuwaniu zespołów młodzieżowych.

Peregrynacja relikwii św. Dominika Savio 2007O godz. 22.00 rozpoczęło się czuwanie młodzieży akademickiej z Krakowa, równie bogate i wielce interesujące w swej treści i w wyznaniach, kierowane przez ks. Stanisława Mierzwę. W trakcie tych czuwań można było oglądać niezliczone grupy młodych ludzi: chłopców i dziewcząt, podchodzących do wystawionych relikwii Świętego, klęczących niekiedy dość długo, modlących się w skupieniu, dotykających lub całujących ze czcią relikwiarz. Te wieczorne czuwania zakończono Mszą św. o godz. 24.00. Od godz. 1.00 w nocy do godz. 7.00 trwało nocne czuwanie poszczególnych wspólnot parafialnych. W czasie tych kilku godzin nocnych można też było podziwiać, z całym zbudowaniem, licznych wiernych: mężczyzn i kobiet, którzy potrafili godzinami klęczeć przed relikwiarzem, modlić się do Świętego i całować go ze czcią. To trwało do rana, do godz. 7.00, o której odprawiono codzienną Mszę parafialną i również drugą Mszę św. parafialną o godz. 8.00.

W ciągu całego dnia odbyło się jeszcze kilka zbiorowych czuwań. I tak, o godz. 9.00 czuwanie Zespołu Szkół Łączności i Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Ośrodka dla Niewidomych i Słabowidzących; o godz. 10.30 czuwanie Zespołu Szkół Salezjańskich i delegacji szkół katolickich; o godz. 12.00, czuwanie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 30, Sióstr Salezjanek oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Specjalistycznego Ośrodka dla Niewidomych i Słabowidzących.

Po południu, tego dnia, odbyły się jeszcze dwa czuwania połączone ze Mszą św. przez Parafię Serca Pana Jezusa z Pychowic i Ośrodka Duszpasterskiego ze Staniątek, obie prowadzone przez Salezjanów. O godz. 16.00 odbyło się nabożeństwo dla matek oczekujących potomstwa, a godz. 17.00 czuwanie dla Liturgicznej Służby i Schól Parafialnych z Archidiecezji Krakowskiej, również bogato przeprowadzone.

O godz. 18.00 rozpoczęło się uroczyste zakończenie peregrynacji i pożegnanie relikwii św. Dominika Savio. Jego głównym momentem była uroczysta Msza św. koncelebrowana przez równie liczną, jak na powitanie, grupę kapłanów, pod przewodnictwem J.E. Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Przed rozpoczęciem Mszy św., Ksiądz Proboszcz Wrobłewski gorąco powitał Księdza Kardynała i licznie zebrane grupy uczestników celebracji, a szczególnie Ruch Oazowy Światło Życie, Liturgiczną Służbę, Schole Parafialne i wszystkich wiernych. Młodzież odczytywała teksty Pisma św., śpiewała wezwania. Schola Oaz i nasza Schola Cantate Deo wzruszającym śpiewem ubogacały celebrację Mszy św. ku czci św. Dominika Savio. Ksiądz Kardynał, pozdrowił serdecznie liczne grupy młodzieży, zgromadzone na Mszy św. i wszystkich wiernych, a następnie wychodząc od słów Ewangelii św. Jana, wygłosił bogatą homilię ku czci Świętego, Patrona Młodzieży (pełny tekst homilii zamieszczamy w Dębnickim Dzwonie z dnia 28.10).

Peregrynacja relikwii św. Dominika Savio 2007Po skończonej Mszy św. nastąpiło pożegnanie relikwii i w asyście Księdza Kardynała i wszystkich koncebrujących kapłanów odprowadzono je do wyjścia z Kościoła, gdzie czekał już podstawiony specjalny samochód, jakim dwóch kierowców: Alfredo Abrami, włoch i Sebastian Wiśniewski, brat zakonny, salezjanin, którzy przewozili relikwie po całej Polsce, teraz wyruszyli w powrotną drogę do Turynu, gdzie zawsze przebywają, w pobliżu relikwii św. Jana Bosko, w Bazylice Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. I tak zakończyła się ta wielka peregrynacja relikwii św. Dominika Savio po polskich placówkach salezjańskich, która rozpoczęła się 8 wrzenia br. od salezjańskiej Bazyliki Najśw. Serca Pana Jezusa w Warszawie i zakończyła się naszym Kościele na Dębnikach w Krakowie. Dziękujemy Bogu za to szczególne przeżycie duchowe i za wszelkie łaski, Bogu tylko wiadome, jakie przez pośrednictwo św. Dominika Savio, zechciał zdziałać w duszach i sercach tysięcy uczestniczących w tych spotkaniach peregrynacyjnych. Pragniemy tylko dodać jedno stwierdzenie, że jedynie w naszym Kościele rozprowadzono ok. 700 szkaplerzy św. Dominika, które z pobożnością zakładają niewiasty oczekujące potomstwa, którym patronuje św. Dominik Savio, jako ten, który ofiarując taki medalik własnej matce, uchronił ją od grożących jej komplikacji porodowych.

Dodajmy jeszcze informację, że na przygotowanie peregrynacji relikwii w naszej Parafii Redakcja miesięcznika „Nasza Arka” w Krakowie wydała jeden numer, cały poświecony św. Dominikowi Savio, bogato ilustrowany licznymi fotografiami Świętego i wielu wybranymi tekstami z jego życia. Ten okolicznościowy numer, rozszedł się jeszcze przed przybyciem relikwii do Krakowa, w samej naszej parafii, w ponad 2 tysiącach egzemplarzy.

Ks. Mieczysław Kaczmarzyk

 

Informacje na temat peregrynacji relikwii w Polsce znaleźć można na stronie: www.dominik.salezjanie.pl

Galeria zdjęć (wkrótce)