X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

Dębnickie Misje Święte w Nowym Tysiącleciu

Dębnickie Misje Święte w Nowym Tysiącleciu 2010W dniach od 13 do 21 listopada 2010 w krakowskich Dębnikach przeżywaliśmy Misje Święte. Od roku parafia p.w. św. Stanisława Kostki przygotowywała się na ten szczególny czas. Na czas przygotowań złożyły się zarówno przygotowania duchowe (modlitwa wspólnoty parafialnej oraz modlitwy indywidualne w intencji owocnego przeżycia misji i w intencji misjonarzy), oraz praca nad programem i dostarczeniem go do rodzin. Pod koniec 2008 roku zaprosiliśmy do wygłoszenia misji Księży Saletynów. Ustalony został termin rozpoczęcia misji na dzień 13 listopada (w tym dniu przypada światowe wspomnienie św. Stanisława Kostki, w Polsce 18 września). Po raz pierwszy Misje Święte głoszone były w trzech ośrodkach duszpasterskich na terenie naszej parafii (w kościele parafialnym, w kościele rektoralnym p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na Łosiówce w kościele rektoralnym p.w. Boskiego Zbawiciela na Zakrzówku). Przygotowaniem bezpośrednim do Misji Świętych była wizyta O. Zygmunta Tokarza saletyna, który 5 września br wygłosił w każdym z ośrodków duszpasterskich tworzącym naszą parafię Słowo Boże, ukazujące czym są Misje Święte i zachęcił parafian do uczestniczenia w tym wyjątkowym przeżyciu duchowym. W ostatnim tygodniu października po niedzieli w której obchodziliśmy Rocznicę Poświęcenia Naszego Kościoła, rozpoczęliśmy rozdawanie dla każdej rodziny, wydrukowanych programów Misji Świętych.

Każdy dzień Misji miał swoje duchowe przesłanie:

Sobota (13.11) – Czy Bóg jest dla mnie najważniejszą miłością?

W niedzielę (14.11) – Otwórzcie drzwi Chrystusowi i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

W poniedziałek (15.11) przypomnienie, że każdy potrzebuje ciągłego nawracania się.

We wtorek (16.11) dominowało przygotowanie do spowiedzi przez rachunek sumienia – Grzechem zabijam w sobie miłość do Boga i miłość człowieka. Kończąca dzień droga krzyżowa ulicami naszej parafii z kościoła parafialnego do kościoła rektoralnego p.w. Boskiego Zbawiciela u Księży Salwatorianów stała się wyjątkowym przeżyciem duchowym. Dodatkowo poszczególne wspólnoty tworzące naszą parafię niosły na ramionach nowy krzyż misyjny, który stanął w ośrodku duszpasterstwa prowadzonego przez Księży Salwatorianów.

Środa (17.11) to dzień spotkania z Jezusem Miłosiernym – Bóg obdarza mnie swoim życiem w sakramencie pokuty.

Czwartek (18.11) to wyjątkowy dzień dla wszystkich małżeństw i rodzin. Nie jedna dzielna kobieta i nie jeden twardy mężczyzna uronił łzę odnawiając sobie wzajemnie miłość małżeńską, lub słysząc od swoich dzieci, Kocham Cię Mamo, Kocham Cię Tato.

W piątek (19.11) szczególny nastrój skupienia towarzyszył odnowieniu naszej wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa. W czasie Mszy świętej wieczornej odczytaliśmy imiona i nazwiska wszystkich parafian, którzy odeszli do Pana w ciągu 11 lat jakie minęły od ostatnich misji. Łącznie z naszego grona odeszło 1125 osób. Duchowo byli obecni z nami.

W sobotę (20.11) bardzo intensywny dzień. Poranna Msza Święta zgromadziła czcicieli Matko Bożej. Msza Święta z nauką zakończona została nabożeństwem oddania się pod szczególną opiekę Matki Bożej. O godzinie 10.00 w świątyni zgromadziło się wielu chorych. Chorzy umocnieni duchowo przez Słowo Boże i przyjęte z wiarą namaszczenie w nabożeństwie z Lourdes zawierzyli Jezusowi swoje niesienie krzyża. W modlitwie polecaliśmy chorego ks. Tadeusza Nowaka, prosząc o łaskę zdrowia dla kapłana, który wiele serca zostawił w naszej parafii. O godzinie 15.00 odprawione zostało nabożeństwo misyjne połączone z błogosławieństwem dzieci i matek będących w stanie błogosławionym. Szczególna była również wieczorna Msza Święta – dziękczynna za dar kapłaństwa i dar powołania zakonnego. Mszy Świętej przewodniczyli księża rodacy: ks. proboszcz Andrzej Gawroński i ks. profesor Maciej Ostrowski, u księży Salwatorianów ks. Zenon Czesław Zgudziak SDS, a na Łosiówce ks. Marek Dąbek. W modlitwie polecaliśmy wszystkich kapłanów pochodzących z naszej parafii (ks. Mieczysława Malińskiego, ks. Władysława Nowaka SDB, ks. Michała Szafarskiego SDB, ks. Tadeusza Nowaka OMI, ks. Jana Palusińskiego, ks. Tomasz Szymczyka SI, br. Marka Lewandowskiego OP, ks. Piotra Starmacha CR) oraz siostry zakonne (s. Annę Tabor, s. Sylwię Gibałę, s. Agnieszkę Flanek, s. Annę Golec).

Niedziela (21.11) była dla nas dziękczynieniem za dar Eucharystii. Wieczorna niedzielna Msza Święta celebrowana była z Uroczystości Podwyższenia Krzyża. Była to ze strony naszych parafian prawdziwa manifestacja wiary i szacunku dla Chrystusa. Na zakończenie Misji Świętych procesjonalnie wszyscy zgromadzeni przeszli pod krzyż misyjny, aby w tym szczególnym miejscu dla naszej parafii powierzyć swoją wiarę Bogu i otrzymać odpust zupełny na chwilę śmierci. Parafia głęboko przeżyła ten czas modlitwy i jesteśmy pełni ufności, że będą dobre owoce tych świętych dni. Dziękujemy Ojcom Saletynom: o. Zygmuntowi Tokarzowi, o. Pawłowi Brysiowi i o. Wiesławowi Węgrzynowi, którzy w sposób pełny poświęcenia służyli przez głoszenie Słowa Bożego i modlitwę naszej wspólnocie parafialnej.

Ks. Jan Dubas SDB

 
Artykuł wraz ze zdjęciami ukazał się w Dębnickim Dzwonie z 28 listopada 2010, nr 377, s. 10.