X

Zostałeś przekierowany do nowego serwisu parafii. To łącze może wymagać aktualizacji. Czytaj o możliwych utrudnieniach...

Korzystając z serwisu parafialnego wyrażasz zgodę na obsługę plików Cookie przez Twoją przeglądarkę. Czytaj więcej. Akceptuję (ukryj)

>> W naszej świątyni możliwość uczestnictwa dla 110 wiernych >>

Akcja Katolicka kiedyś i dziś

Akcja KatolickaAkcja Katolicka została reaktywowana w Polsce po historycznej wizycie „ad limina” Biskupów polskich w Watykanie w 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział wtedy:

„Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która niegdyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna..”

Tożsamość Kościelną Akcja Katolicka uzyskała na Soborze Watykańskim II, który nauczał, że prawo do apostolstwa otrzymują świeccy na mocy samego zjednoczenia swojego z Chrystusem-Głową. Wszczepieni bowiem przez chrzest w Ciało mistyczne Chrystusa i utwierdzeni mocą Ducha Świętego przez bierzmowanie, są oni przeznaczeni przez samego Pana do apostolstwa.

Aktualność i nieodzowność Akcji Katolickiej w życiu Kościoła potwierdził w naszych czasach również Synod Biskupów debatując o powołaniu i misji świeckich w 1987 r., a Ojciec Święty w Adhortacji „Christifideles laici” w 1988 r. wyraził wolę Biskupów w następujący sposób:

„Wśród różnych form apostolstwa świeckich, które pozostają w szczególnej relacji do hierarchii przede wszystkim ruchy i stowarzyszenia Akcji Katolickiej, w której świeccy drogą wolnego wyboru zrzeszają się w formie organizacyjnej i trwałej struktury, aby pod działaniem Ducha Świętego, w łączności z biskupem i kapłanami, służyć wiernie i aktywnie, zgodnie ze specyfiką własnego powołania i przy użyciu stosownych metod, rozwojowi całej chrześcijańskiej wspólnoty, realizacji duszpasterskich przedsięwzięć i ożywianiu duchem Ewangelii wszystkich dziedzin życia”.

Tak więc być członkiem Akcji Katolickiej to specjalne zobowiązanie.

Od tego czasu Akcja Katolicka stała się w Polsce rzeczywistością, posiada pełną strukturę organizacyjną i jest obecna we wszystkich Diecezjach.

Nasz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie – Dębnikach został powołany 27 marca 2000 r. jako 51 w Archidiecezji, dzięki staraniom ks. Proboszcza Tadeusza Szaniawskiego. Metropolita Krakowski Ks. Kardynał Franciszek Macharski zatwierdził go Dekretem nr 942 z 7 kwietnia 2000 r. Pierwsze Walne Zebranie wybrało na Prezesa Zarządu Pana Jacka Żyrkowskiego, którego Ks. Kardynał mianował Dekretem nr 1158. Pełnił on funkcję prezesa przez dwie kadencje a następnie został wybrany do Zarządu Diecezjalnego AK ( gdzie pracował przez trzy kadencje pełniąc funkcje: Skarbnika a następnie Dyrektora Zakładu św. Jadwigi Królowej Akcji Katolickiej AK). Na trzecią kadencję Prezesem 51 POAK został wybrany Pan Jerzy Palusiński a obecnym Prezesem czwartej kadencji jest Pan Marian Świder. Członkami obecnego Zarządu są: P. Jacek Żyrkowski – z-ca prezesa, P. Eleonora Zawadzka – z-ca prezesa, P. Anna Pietroń – sekretarz, P. Władysława Zięba – skarbnik i P. Janina Góra.

Parafialny Oddział AK spotyka się na comiesięcznych zebraniach w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 19.00 w podziemiach kościoła. Poruszamy na tych zebraniach sprawy formacyjne, społeczne i organizacyjne istotne dla naszej Parafii, Kościoła i Ojczyzny. Organizujemy też otwarte wykłady formacyjno – edukacyjne w ramach których gościliśmy już: doktora Mieczysława Rybę (KUL) z tematem „Unia Europejska-czym jest i dokąd zmierza„, Prof. dr hab. Henryka Kieresia (KUL) z wykładem „Czy globalizm jest nowym wcieleniem socjalizmu„, Prof. dr hab. Stanisława Borkackiego (AE) z tematem „Wygrać wybory dla Polski”, Prof. dr hab. Rafała Brodę (PAN) z tematem „Sondaże opinii publicznej narzędziem manipulacji” czy doktora hab. Jerzego Koniora (UJ) z tematem „Gniazdo Orła Białego„, Prof. dr hab. Gabriela Turowskiego (UJ-CM) z wykładem „Pontyfikat Jana Pawła II” a także Ks. Prof. dr hab. Andrzeja Zwolińskiego (PAT) z wykładem „Katolik a polityka„. W 2003 roku zorganizowaliśmy Studium Edukacji Narodowej prowadzone przez wykładowców z KUL. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej organizuje też pielgrzymki do krajowych i zagranicznych sanktuariów europy. Do najważniejszych można zaliczyć kilka Pielgrzymek do Rzymu i św. Ojca Pio, na których odwiedzaliśmy Wenecję z Bazyliką św. Marka, Padwę z Bazyliką św. Antoniego, Asyż z Bazyliką św. Franciszka i św. Klary, San Giowani Rotondo, Loretto z Bazyliką MB Loretańskiej, Monte Cassino z Klasztorem św. Benedykta, Pompeje z Sanktuarium MB Różańcowej, Rzym i Watykan ze wspaniałymi Bazylikami Większymi oraz Florencję z jej zabytkami.

Były też dwie Pielgrzymki do Lourdes i Paryża, w trakcie których odwiedziliśmy Turyn z Bazyliką św. Jana Bosco i Dominika Savio, Awignon z Pałacem Papieży, Lourdes ze św. Bernadettą, Ars z Bazyliką św. Jana Vianeja, Paray le Monial z Klasztorem św. Małgorzaty Alacoque i Paryż z jego wspaniałą Katedrą Notre Dame i Bazyliką Sacré-Cœur.

Corocznie organizujemy w lipcu Pielgrzymkę do Częstochowy na Jasnogórskie spotkania Rodziny Radia Maryja. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych działalnością w Akcji Katolickiej na organizowane spotkania, wykłady i pielgrzymki.

Jacek Żyrkowski